projekt nr 54

54. Zadrzewienie placu zabaw przy ul. Fabrycznej


Lokalizacja

Plac zabaw przy ul. Fabrycznej
Z podobnymi problemami borykają się pozostałe place zabaw w gminie: w Kiełpinie, czy na ul. Wspólnej.

Skrócony opis

Place zabaw w gminie Łomianki latem świecą pustkami. Wszystko dlatego, że skąpane są w słońcu, więc piasek i wszystkie urządzenia zabawowe są tak gorące, że nie sposób z nich korzystać. Propozycja zakłada intensywne zadrzewienie placu zabaw przy ul. Fabrycznej.

Opis projektu

Latem plac zabaw przy ul. Fabrycznej niemal cały skąpany jest w słońcu. Rozgrzane urządzenia parzą dzieci, a przed słońcem nie ma praktycznie żadnego schronienia. Propozycja zakłada zadrzewienie ok. 10 drzewami, tak by stworzyć na placu oazy cienia. Założenia:
- gatunek drzew: klony pospolite. Dlaczego klony? Bo to jedne z najbardziej okazałych drzew z dużymi liśćmi i rozłożystymi koronami - dają więc dużo cienia.
- zadrzewienie od strony południowej i zachodniej, poza ogrodzeniem placu zabaw i wewnątrz ogrodzenia

Uzasadnienie

Od kwietnia aż do końca sierpnia to okres najlepszy do korzystania z placów zabaw. Niestety, wiele spośród gminnych placów zabaw w tym okresie ma niską frekwencję, ponieważ w gorące, słoneczne dni piasek, zjeżdżalnie i wszystkie urządzenia zabawowe są tak gorące, że nie sposób z nich korzystać. Przyczyną jest brak cienia. Słońce nagrzewa metalowe zjeżdżalnie i piasek do tego stopnia, że dzieci i ich rodzice po prostu na takie place zabaw nie chcą przychodzić. Dziecko nie będzie zjeżdżało z rozgrzanej zjeżdżalni, a rodzic nie przyjdzie by siedzieć na ławce w pełnym słońcu.

Poszczególne elementy kosztów, wskazane przez wnioskodawcę
Lp.Część składowaŁączny koszt
1posadzenie drzew - klony pospolite - 10 szt5 000 zł

Załączniki